Nepodceňujte zálohování. Říkáte-li si, že se nemůže nic stát, opak je pravdou. Otázkou není, zda budete potřebovat zálohu, ale kdy. Štěstí přeje připraveným.
Data jsou mnohonásobně cennější než hardware
Položte si jednoduchou otázku: Jak moc by vás bolelo, kdybyste najednou přišel/přišla o počítač a v něm uložená data? Pokud je nemáte uložena už nikde jinde, tak by s největší pravděpodobností šlo o zásadní ztrátu. Nezávisle na tom, zda jste student, podnikatel nebo manažer v nadnárodní firmě. Znám lidi, pro které ztráta notebooku znamenala ztrátu třeba i dvouleté práce. V takové situaci se člověk může cítit jako Jan Amos Komenský, který přišel o své kompletní práce kvůli požáru.
Opravdu rychlý notebook seženete za méně než 20.000. Základní notebook za méně než 10 tisíc. Ale vytvořit znovu data může trvat klidně i stovky nebo tisíce hodin. A někdy ani to nemusí stačit.
Co se může pokazit
Příčin problémů existuje celá řada. Od fyzické krádeže, kdy vám techniku někdo prostě ukradne, přes nehodu (počítač spadne na zem a už se nerozběhne, polijete jej kávou, do domu uhodí blesk a techniku spálí) až po případy, kdy si omylem něco smažete, špatně uložíte apod. V případě webu může jít o komplikace způsobené aktualizacemi, nekompatibilitou či bezpečnostní dírou. Znám lidi i firmy, pro které je webová prezentace zcela dominantním zdrojem obratu. Jednoduše – rizik je celá řada a dříve nebo později se s nimi v praxi setká úplně každý.
Pravidelně zálohujte, ale nedávejte všechna vejce do jednoho košíku
Jak zálohovat pravidelně, a přitom tím netrávit spoustu času? Existuje celá řada způsobů.
1. Důležitá data mějte na cloudu
Co to v praxi znamená? V počítači si vyberete jednu či libovolné množství složek, jejichž obsah chcete mít dostupný odkudkoli na světě. Cokoli do těchto složek nahrajete, je v podstatě okamžitě nahráno do cloudového úložiště. Přístup k takovým datům tak máte odkudkoli na světě, kde je internet. Ty lepší služby navíc nabízejí i ukládání řady verzí souborů, takže když to bude potřeba, můžete se klidně vrátit o pěkných pár kroků nazpět. O jaké služby se jedná?
Založit si účet můžete například na Dropboxu nebo OneDrive od Microsoftu. V základu poskytují 5 GB prostoru pro data, což není mnoho. Dají se však kombinovat – a dohromady je to již 10 GB. Nebo si za poplatek můžete dostupnou kapacitu navýšit. Alternativou je také Google Drive, ale v tomto případě možná najdete ve smluvních podmínkách nejedno překvapení. Existuje ještě nějaká další alternativa? Ano, třeba česká služba Drive od Home at Cloud. Není sice zdarma, ale za symbolický měsíční poplatek 59,- Kč získáte prostor 25 GB a možnosti, které jsou víc než srovnatelné se všemi výše uvedenými službami – včetně synchronizace v reálném čase, tvorby a úpravy dokumentů či týmové spolupráce.
- Výhody zálohování na cloud: přístup odkudkoli, synchronizace, sdílení, dostupnost, zabezpečení, pohodlí, jednoduchá práce a nastavení
- Nevýhody zálohování na cloud: pro někoho to, že data nemá „u sebe“, cena za více prostoru, v základu malá kapacita, pozorně si přečtěte smluvní podmínky, abyste věděli, co se s daty děje (v tomto směru mohu doporučit kvalitní českou službu Home at Cloud)
2. Zálohujte na externí disk
Ceny externích disků jsou v současné době docela příznivé. Vyplatí se pořídit si klidně 2 TB jednotku. USB 3.0 připojení navíc zajišťuje relativně rychlý přenos dat. Ve spojení s možností automatického nastavení zálohy ve Windows se tak nabízí možnost mít data zálohovaná prakticky každému. Podobnou možnost nabízejí i velké flash disky. Ty však zatím nedosahují kapacitních možností externích disků.
- Výhody zálohování na externí disk: přenositelnost, kapacita, cena za 1 GB, velká kapacita
- Nevýhody zálohování na externí disk: data nejsou dostupná online, riziko fyzického poškození
3. Kombinovaná varianta: vlastní cloud
Existují i zajímavé varianty vlastních cloudových řešení – například Western Digital My Cloud ↑ pro domácí a small business použití. Prodávají se běžně v e-shopech či prodejnách se spotřební elektronikou a výpočetní technikou. V praxi to jdou malé počítače, které mají jediný úkol – fungovat jako velké disky. Kapacita domácích/firemních cloudů se samozřejmě odvíjí od kapacity disk či disků, které do ní umístíte. Často obsahuje pole dvou a více disků, které se však ve skutečnosti tváří jako jeden – a to nikoli se součtem kapacit, ale s kapacitou 1 disku. Uložená data se totiž zrcadlí na všechny diskové jednotky, aby v případě výpadku či poškození jedné z nich nedošlo ke ztrátě dat.
- Výhody zálohování na vlastní cloud: dostupnost dat odkudkoli, velká kapacita, vlastní cloud, synchronizace dat, sdílení dat s ostatními
- Nevýhody zálohování na vlastní cloud: vyšší cena, složitější nastavení, riziko fyzického poškození, riziko útoku zvenčí, pokud je cloud, respektive stroj poskytující funkci cloudu, vystaven do internetu
4. Záloha na USB flash disk
Další možností je záloha dat na USB disk. Kapacita tohoto média postupně roste a dnes již nejsou výjimkou i modely s kapacitou kolem 500 GB.
- Výhody zálohování na USB flash disk: velikost, přenositelnost, kapacita
- Nevýhody zálohování na USB flash disk: vyšší cena za 1 GB, možnost ztráty, data nejsou dostupná online
Praktická poznámka k fyzickým médiím a jejich poškození:
Může se stát, že příčinou nedostupnosti dat je fyzické poškození nosiče (HDD, USB, …). V takovém případě ještě nemusí být všechno ztraceno. Existují specializované firmy, které se zabývají obnovou dat. Jestli zrovna řešíte tento problém, podívejte se např. na ceník záchrany dat ↑ firmy DataHelp .
Co když si data omylem smažete a vysypete i koš?
I v takovém případě je slušná šance, že se podaří je získat zpátky. Pomůže například software Recuva ↑. Pracuje se s ním jednoduše a má dobré výsledky. Na disk, z něhož jste smazali data, pokud možno nenahrávejte nic dalšího (aby se místo nepřepsalo). Recuvu je vhodné mít nainstalovanou preventivně.
5. Záloha na CD nebo DVD
Zálohovat PC lze i na optické disky – CD nebo DVD. Problémem je rychlost (či spíše pomalost) zápisu dat a především velmi omezená kapacita těchto médií. Přeci jen necelých 5 GB prostoru pro data na DVD a kolem 700 MB u CD v dnešních podmínkách nestačí téměř na nic. Navíc data se po nějaké době mohou z CD i DVD ztratit, není to nosič primárně stavěný na dlouhodobé ukládání. Existují však speciální optické datové nosiče pro profesionální fotografy či jiné profese, ale ty jsou dražší než běžná CD či DVD (+ je potřeba mít vypalovací zařízení).
- Výhody zálohování na CD/DVD: můžete si popsat CD, jinak téměř nic
- Nevýhody zálohování na CD/DVD: cena, spolehlivost, malá rychlost, malá kapacita
6. Záloha dat v mobilu
Pokud máte chytrý telefon a v něm vytvořen účet pro přihlašování, záloha kontaktů, SMS apod. by se měla provádět automaticky. Data se ukládají na cloud a lze je využít při přechodu na nový telefon nebo při přeinstalování toho stávajícího. Přechod funguje celkem spolehlivě mezi telefony se stejným typem operačního systému (Android, Windows Phone, iOS) a částečně i mezi platformami. Android a iOS spolu v tomto směru dokáží komunikovat docela dobře, horší už je to s přechodem z Windows Phone (což je nyní vlastně již „mrtvá“ platforma).
7. Zálohy webů
Pokud jste firma nebo živnostník, pravděpodobně máte svůj web. I ten je nutné pravidelně zálohovat. Pokud používáte nejpopulárnější nástroj na světě – WordPress, je zálohování opravdu mimořádně jednoduché. Stačí si stáhnout plugin Updraft Plus ↑. V základní verzi je zdarma a poslouží výborně. Funguje takto: vyberete si, kam chcete zálohu uložit. Na výběr je nepřeberné množství možností včetně Dropboxu, Google Drive či Microsoft One Drive. Na několik kliknutí provedete zálohu jak databáze (tam jsou uloženy texty, data pluginů atd.), tak obsah (obrázky, videa, …), pluginy jako takové i soubory WordPressu. Pokud se něco pokazí nebo vám web napadne hacker, můžete se jednoduše vrátit k některé ze záloh.
Další možností zálohování webu je například přístup přes zabezpečené FTP a manuální stažení všech dat. Důležité je nezapomenout ani na databázi, kterou je třeba vyexportovat například v prostředí PHP MyAdmin.
Další informace k tématu zálohování dat:
- Pěkně zpracovaný článek od Servis PC Kupka ↑
- externí disky na Alza.cz ↑
- NAS úložiště na Alza.cz ↑
- Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com ↑