Divi je vynikající placená šablona (nebo možná přesněji řečeno prostředí) pro tvorbu webových stránek, které běží na systému WordPress. Jejím tvůrcem je firma Elegant Themes a pravděpodobně jde o jednu z nejpoužívanějších profesionálních šablon na světě.
Výhody Divi
Téma (šablona) Divi má řadu výhod a mezi ty nejdůležitější jako marketingový konzultant řadím tyto:
- fantastické možnosti pro kreativní zpracování webu (téměř bez limitů)
- skvělá a dlouhodobá zákaznická podpora
- univerzálnost použití
- technologická vyspělost a neustálý vývoj
- obrovské množství dostupných zkušeností, tipů a triků (jak Elegant Themes, tak i řada samostatných vývojářů nebo vývojářských firem zveřejňují různé „how to“ návody a tutoriály)
- jednoduchost použití: Divi obsahuje WYSIWYG editor, takže tvorba i úprava stránek je pohodlná
- možnost stáhnout si připravené layouty a naučit se díky nim co jak dělat
Na WordPressu jsem postavil již celou řadu webů. Některé byly pro firmy, jiné pro jednotlivce, další pro neziskové organizace a ještě další pro mé přátele nebo pro své vlastní projekty. Vyzkoušel jsem spoustu šablon. Namátkou West od A-Themes, Dyad, Kontrast a další (to jsou jen ty, na které si rychle vzpomenu). Kromě WordPress šablony West se žádná Divi ani vzdáleně nepřiblížila – jak z pohledu funkcionalit, tak možností pro tvorbu designu. Nicméně vývoj West byl již zřejmě zastaven a její poslední update je z roku 2016.
Mé začátky s Divi
Jak jsem se vlastně k Divi dostal? Nejdříve asi přes nějaké fórum nebo reklamu na Facebooku. Na WordCamp Praha v roce 2018 pak někdo zmínil, že Tomáš Cirkl už nestaví weby na ničem jiném než na Divi. Tak jsem si koupil licenci (89 USD na rok), téma nainstaloval a vyzkoušel, co umí. Po necelém týdnu jsem si aktivoval doživotní členství a aktualizace – dalších 160 USD. Vynaložených peněz jsem ale nikdy ani na chvilku nezalitoval. Mám zajištěny veškeré průběžné aktualizace, Divi byla výborně připravena na přechod na WordPress 5.0 a pořád v ní přibývají nové a nové funkce.
Na co dát pozor?
Jestli jsem zaznamenal nějaké potíže? Ano, dílčí, ale nejde o žádné tragédie. O co konkrétně šlo: WordPress může mít problémy s rychlostí. Hodně důležitá je kvalita hostingu, klíčovou roli však hraje i vlastní nastavení, použité pluginy, velikost obrázků, minifikace kódů apod. Kvalitní hosting se mimo jiné pozná i v tom, jak dlouhé jsou prodlevy „Waiting for Server“ ve vodopádovém diagramu (např. Pingdom Tools).
Divi mohu jen doporučit
Celkově mohu Divi jen doporučit. Když píšu tyto řádky, mám před sebou 4 webové projekty, které na této technologii poběží. Rozšíří tak portfolio prezentací jako Čápátka.cz ↑, AkademieBudějovice.cz ↑, Rudovský.cz ↑ nebo Zámecká kamnářská manufaktura ↑.
Další užitečné informace:
- Web Elegant Themes ↑
- Pingdom Tools pro měření rychlosti webu ↑