Hosting pro Wordpress Ionos

Hosting pro WordPress – zkušenosti a tipy

Kdo chce mít web na internetu, potřebuje hosting. To je místo, kde je web uložen a je úplně jedno, zda je to e-shop, klasická prezentace, diskusní fórum nebo srovnávač cen. Hosting je dům, a doména jeho adresa. Ale stejně jako se ve skutečném světě mohou domy diametrálně lišit (chata na zahrádce je zcela jiná stavba než mrakodrap na Manhattanu nebo velkosklad u dálnice), liší se od sebe i různé hostingy. A stejně jako v běžném životě potřebujete dům, který vám bude vyhovovat, je potřeba dobře vybrat i hosting.

Hosting pro prezentace a e-commerce

Už řadu let stavím a spravuji webové prezentace a e-shopy. Firemní stránky, magazíny a jiné „statické“ projekty vytvářím s pomocí technologie WordPress, u řešení pro e-commerce využívám osvědčenou platformu Shoptet. Shoptet poskytuje pro svá řešení svůj vlastní spolehlivý hosting, takže v tomto případě není co řešit. U WordPressu je situace trochu složitější.

Specifika Worpdressu

WordPress je jedním z nejpopulárnějších systémů pro tvorbu webu. Původně vznikl jako platforma pro tvorbu blogů, ale postupem času se vyvinul v naprosto plnohodnotné řešení pro malé, střední i velké weby. Nehodí se úplně na vše (např. pro již zmíněné e-commerce stránky nebo rozsáhlé dynamické systémy), ale statistiky (zde a zde) ukazují, že cca 35–38 % stránek na internetu běží na WordPressu. Prakticky je to už skoro půl miliardy webů – a to už něco znamená. WordPress má řadu výhod a některé nevýhody.

Mezi výhody počítám například tyto:

  • Snadno se instaluje a používá,
  • obsah dovede vytvořit i upravit opravdu každý jako když se píše ve Wordu,
  • již v základu nabízí WP řadu užitečných funkcionalit od automatické optimalizace obsahu pro mobilní zařízení až po elegantní práci s multimédii,
  • neuvěřitelná šíře šablon a pluginů, které přidávají funkce.

Ale zmiňme poctivě i ony stinné stránky:

  • Web vytvořený na WordPressu může být – zejména při práci se složitějšími šablonami a při použití různých kombinací pluginů – pomalejší. To lze řešit optimalizací a různými triky pro zrychlení webu, ale právě i kvalitním hostingem,
  • protože je WP tak populární, na weby neustále zkouší někdo zaútočit (hackeři). Kvůli tomu je mimořádně důležité web dobře zabezpečit.

Weby na WordPress se šablonou Divi

Už několik let tvořím wordpressové weby v prostředí Divi. To je šablona, nebo spíše vývojové prostředí z dílny Elegant Themes. Na Divi velice oceňuji neuvěřitelnou šířku i hloubku možností, které mi jako vývojáři nabízí. Díky ní člověk prakticky není omezen v tvorbě a může z pohledu grafiky a uživatelského rozhraní vytvořit prakticky cokoli si usmyslí. Když si někdy nevím rady, jak by se něco mohlo udělat, stačí se podívat do rozsáhlé databáze znalostí a videonávodů, které Elegant Themes dávají k dispozici, a je to.

Zkrátka a dobře – Divi mi skutečně přirostla k srdci a zatím jsem nenašel důvod, proč se dívat po čemkoli jiném. Jedinou stinnou stránkou (nebo nutnou daní) tohoto řešení jsou vyšší nároky na hosting.

Mé zkušenosti s levnými hostingy pro WordPress

Když jsem začínal tvořit weby, používal jsem téma West od A-themes. To není na hosting nijak přehnaně náročné. Z počátku jsem využíval levnější sdílené hostingy, které ročně stojí několik set korun, měsíčně kolem 60 až 80,- Kč (hostingy zdarma nezmiňuji, protože je nepovažuji pro komerční weby za řešení). Nějakou dobu to fungovalo, ale za poměrně krátkou dobu jsem si uvědomil, že jestli to s vývojem webů myslím vážně, bude potřeba zvolit něco rychlejšího. Po přechodu na Divi se tato potřeba stala ještě naléhavější.

Někdy se totiž stávalo, že na běžném hostingu po zadání adresy trvalo i několik vteřin (klidně i 5-8), než „server začal něco dělat“. Pro návštěvníka webu je z pohledu UX (uživatelské zkušenosti) nesmírně důležité, aby měl pocit, že stránka na jeho požadavky reaguje rychle, rychle se načítá atd. Při první interakcí se stránkou stačí i řád jednotek vteřin kdy se nic neděje, aby potenciální zákazník získal pocit, že s webem něco není v pořádku. Pak se dostavuje frustrace a významně se zvyšuje pravděpodobnost, že odejde jinam, kde vše funguje rychleji a lépe.

Jak už jsem zmiňoval výše: prezentace vytvořené na WordPressu je důležité pro zvýšení rychlosti optimalizovat. Tím spíše, pokud používáte komplexnější šablonu nebo některé pluginy (na tom samo o sobě není nic špatného, jen je nutné s tím počítat). Problém nastává ve chvíli, kdy už nevíte, co optimalizovat, ale web se neustále načítá pomalu (nebo alespoň ne tak rychle, jak si přejete). Pak už je zkrátka potřeba poohlédnout se po lepším hostingu.

Kde poběží WordPress rychle

Já osobně pro své klienty dlouhodobě využívám agenturní hosting v jednom datovém centru, takže problémy s rychlostí mě netrápí. Řada lidí ale může potřebovat rychlé řešení pro 1 či několik málo WP webů. Podle mých zkušeností to ale nejsou ty za několik desítek korun měsíčně (ač se tak často tváří).

Shodou okolností jsem před Vánoci dostal možnost vyzkoušet si hosting pro WordPress od firmy Ionos, optimalizovaný přímo pro weby běžící na enginu WP. Popravdě jsem o tomto poskytovateli předtím neslyšel a předvánoční doba byla tak hektická, že jsem se k vyzkoušení dostal až teď. Slíbil jsem, že popravdě napíši své zkušenosti bez příkras. Takže – do toho.

Test WordPress hostingu od Ionos

Na počátku jsem byl trochu skeptický. Mám zkušenosti s nastavováním hostingů od velkých mezinárodních hostingových společností. To někdy nebývá moc intuitivní. Ačkoli Ionos není českou firmou, má web i administrační rozhraní kompletně v češtině. Na některých místech je sice znát, že texty byly přeloženy z angličtiny (?) nebo jiného jazyka, někde je místo „OK“ na tlačítko napsáno „Tak“, ale to jsou jen drobnosti.

Práce v rozhraní

Založení účtu je jednoduché, platba rychlá a doslova během několika minut můžete hosting začít používat. To zmiňuji zejména proto, že u nejlevnějších hostingů často musíte čekat i několik hodin, než se hosting aktivuje a můžete s ním začít pracovat. U Ionosu šlo všechno rychle. Rozhraní je čisté a docela přehledné. Hledal jsem na Ionos recenze a zkušenosti ostatních lidí. Někdo zmiňuje, že pro začátečníka může být obtížnější např. nainstalovat v adminu WordPress nebo něco nastavit. Já si myslím, že i když jste v systému noví, instalace je otázkou chvilky a v každém případě je k dispozici velmi pěkná nápověda.

Zákaznickou podporu jsem otestoval formou chatu v okénku, vše bez problémů. Navíc je možné zavolat i na českou zákaznickou linku. Po zadání dotazu se mi operátor na chatu ozval zpět za 1 minutu (= rychle). Založení uživatele, databáze, mailu, registrace, koupě a napojení domény, aktivace SSL certifikátu – to vše zabere jen pár kliknutí.

Hned po instalaci WordPressu jsem nahrál Divi (pozor, tu nebo jakékoli jiné placené „téma“ musíte mít koupenou zvlášť, Ionos s nimi nemá nic společného) a naimportoval vzorový web s řadou funkcionalit (myslím, že se to rozložení jmenuje Digital Agency) a nainstaloval základní bezpečnostní a cache pluginy.

Rozhraní WP hostingu Ionos je přehledné.
Rozhraní WP hostingu Ionos je přehledné.

Test rychlosti hostingu

Práce v rozhraní WordPressu i Divi je svižná. Všechno reaguje tak, jak má. I na frontendu se web načítá velice rychle. Pomocí nástroje tools.pingdom.com. se prezentace načetla do 2 vteřin a i bez jakékoli další optimalizace dosáhla skóre B (85). To hodnotím jako výborný výsledek a s trochou optimalizace se bude dát dosáhnout i na „áčko“.

Rychlost načtení u šablony Divi za 1,6 vteřiny je v pořádku.
Rychlost načtení u šablony Divi za 1,6 vteřiny je v pořádku.

Cena WP hostingu Ionos

Běžná cena za rok je cca 3.900 Kč bez DPH, čili cca 393 Kč s DPH měsíčně včetně SSL certifikátu. To je více, než „desetikorunové“ hostingy, ale na druhou stranu má-li web vydělávat peníze, investice do kvalitního hostingu je nutností. V čase, kdy tento článek píšu (leden 2021) navíc běží akce s téměř 90 % slevou. Za takovou cenu doporučuji Ionos alespoň vyzkoušet. Myslím, že co se rychlosti týká, budete mile překvapeni.

Porovnání cen za WordPress hosting - balíčky Ionos
Porovnání cen za WordPress hosting – balíčky Ionos